Program


A program az alábbi pdf formátumban letölthető

Absztraktok

Hömöstrei Mihály: A Cselekvésközpontú Fizikaoktatás Munkacsoport

Fizikatanítás vagy fizikatanulás? Az első elsősorban a tanári aktivitáson és módszereken múlik, a második elsősorban a diákoktól követel meg erőfeszítéseket. Kutatási eredmények alapján állíthatjuk, hogy a diákok aktív, cselekvő részvétele bármilyen tanulási folyamatban, akár jelentősen emelheti a tanulás hosszú távú eredményeit. Ha mindemellett pedig a fizikatanulás kiegészül a XXI. században fontos készségek fejlesztésével, s talán még valami érdekes, akár új élményt nyújthatunk a diákoknak, talán – egy kicsit - jobb élmény lesz a fizikatanulás. Ez lenne a Munkacsoport célja.

Vitkóczi Fanni: Hangsebességmérés kicsiknek

A workshop célja, hogy a kollégák megismerjenek egy Arduinoval vezérelt mérést, ami összeállításában, a futtatott programot és a fizikai hátteret tekintve is annyira egyszerű, hogy remek lehetőség a digitális támogatással végzett mérések bevezetésére már hetedik osztályban. A foglalkozás során egy 45 perces tanórán fogunk részt venni, ahol a tanárok a diákok szerepébe bújva végezhetnek el egy méréssorozatot a hang terjedési sebességének meghatározására.

Herendi Borbála: Magasságmérés nyomásmérő szenzorral

A foglalkozás során egy 45 perces “tanóra” keretén belül mutatom be, hogy hogyan lehet Arduinoval vezérelt BMP280 nyomásmérő szenzor segítségével magasságot mérni. Maga a kísérlet és a megvalósítása is nagyon egyszerű, nem igényel különösebb programozási ismereteket. Alapórán és középszinten is hasznos lehet ez a mérés, hiszen láthatják a diákok, hogy a légnyomás értéke függ a magasságtól, ha pedig a mérési eredményeket szakszerűen kiértékeljük, emelt szintű, tagozatos órákra is megfelelő.

Fülöp Zsolt (NOVOFER Alapítvány): A Gábor Dénes Középiskolai Ösztöndíj

Gábor Dénes Nobel-díjas mérnök, fizikus, társadalmi gondolkodó, a Római Klub alapító tagja emlékére, a NOVOFER Alapítvány a Műszaki Szellemi Alkotásért kuratóriuma minden év elején pályázatot hirdet a Gábor Dénes Középiskolai Tanulmányi Ösztöndíj elnyerésére. Az előadás során az ösztöndíj célját, a korábbi kiírások tapasztalatait és a jövőbeli terveket ismertetem.

További információk:
https://www.gabordenes.hu/az-alapitvanyrol/
https://www.gabordenes.hu/palyazati-felhivasok/

Dr. Jenei Péter: Mesterséges intelligencia a fizikaoktatásban

A mesterséges intelligencia felhasználása egyre inkább a hétköznapjaink részévé vált és mind jobban begyűrűzik az oktatásba is. Az előadásban rövid áttekintés nyújtok a mesterséges intelligencia lehetséges alkalmazási módjairól a fizikaórán. Elsősorban a forgalomba hozott konvencionális alkalmazásokra koncentrálok, de bemutatom, hogy milyen fejlesztési irányokon dolgozik a kutatócsoport.

Hömöstrei Mihály, Schnider Dorottya: Mágneses indukció mérése kicsiknek és nagyoknak

Rúdmágnes vagy áramjárta egyenes tekercs? A fizikatanárok szemével talán nem a legérdekesebb tárgyak, pedig gyerekként sokunkat elvarázsoltak. A mágneses indukció pedig jól mérhető akár egy olcsó Hall-szenzorral. Innentől szinte hátra dőlhetünk, adjuk át a terepet a diákoknak: Vajon hol a legerősebb a tekercs mágneses indukciója? Hogyan változik a távolsággal? Milyen mérési hibáink lehettek? Mindez akár 7. osztályban, akár végzősöknél hasznos lehet.

Antosné Somogyi Anikó:  Kinematikai kísérletek BBC micro:bittel

Az oktatási célokra fejlesztett BBC micro:bitet nem csupán a digitális kultúrát, hanem a természettudományos tárgyakat tanító kollégák is könnyen használhatják mérőkísérletekben. A workshopon példákat láthatunk egyszerű fotokapu-szenzoros, eseményvezérelt mérésekre, az adatok fogadására és feldolgozására. Az első kísérletben fonálinga lengésidejét mérjük, míg a második kísérletben ejtőlétra segítségével egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás út-idő, sebesség-idő grafikonjának mérésére kerül sor. A műhelyfoglalkozáson blokkprogramozást használunk, nem építünk előzetes programozási tudásra.

Vadász Gergely: Gay-Lussac törvény mérése ESP32-vel

A középiskolai fizika hőtan fejezetének oktatásához kevés tanulói kísérleti eszköz áll a tanárok rendelkezésére, ami elérhető az is drága. A BME280 szenzor egy olcsó eszköz, ami egyszerre tudd hőmérsékletet és légnyomást mérni. Arduinora vagy ESP32-re csatlakoztatva, majd egy ledugózott kémcsőbe helyezve, alkalmas a Gay-Lussac törvény mérésére tanulói kísérletként. A workshopon bemutatom ennek az egyszerű és olcsó kísérleti eszköznek felépítését és használatát egy tanulói kísérlet keretében.

Csernovszky Zoltán: A Phyphox applikáció: elektromágneses csillapított rezgések

A phyphox a fizika kísérletekhez kifejlesztett applikáció. A phyphox laptoppal távirányítható, az indítás, a szüneteltetés és a leállítás kényelmesen elvégezhető. A mérési adatok és a képernyőkép a kívánt formátumba importálhatók a laptopra, de a mérési adatok a képernyőn is jól szerkeszthetőek. A workshopon a phyphox magnetométer szenzorát használjuk egy veszteséges tekercsen keresztül kisütött kondenzátor keltette elektromágneses rezgések kimutatására és tanulmányozására. Érdemes az applikációt előre letölteni és megnézni, hogy készülékünkben van-e magnetométer-szenzor.

Hömöstrei Mihály, Schnider Dorottya, Szeidemann Ákos, Várady Ferenc: Tanulási és kutatási napló

Az előadás során két lehetőséget mutatunk be a hagyományos fizikatanulási folyamatok segítésére. Az ún. tanulási napló a tananyag otthoni elsajátítását segíti. Ez a módszer a tudatos információfeldolgozást célozza: a lényegkiemelés és a nehézségek feltérképezése áll a fókuszában.

Az ún. kutatási napló az érdeklődőbb diákok számára kínál lehetőséget önálló otthoni tevékenység végzésére. A megismerés lépéseinek egymásra épülése, az új ismeretek rendszerezése, a mérési eredmények értelmezése és azoknak az előzetes tudással való összevetése, valamint a folyamat dokumentálásának elsajátítása jelenti e módszer lényegét. Kutatásunk pilot-programjában a két módszer hatásait vizsgáltuk.

Konkrét példákon keresztül járjuk körül a tapasztalatokat.